Chicago Emtia Borsası

CME diğer adıyla Chicago Emtia Borsası dünyanın en büyük opsiyon ve vadeli işlem borsasıdır. Cme Group olarak da geçen CME borsası halka açık bir borsadır ve hisseleri Nasdaq’da işlem görmektedir. 2007 yılında CBOT ve CME birleşmiştir. 2008 yılında ise CME bünyesine NYMEX ve COMEX borsalarını da katmıştır. 2012 yılında ise CME Kansas Emtia Borsasını da bünyesine katarak genişlemeye devam etmiştir.

Chicago emtia borsası (CME) 1898 yılında ABD’de kurulmuştur. CME Span parametreleri borsada risk hesaplamaları için kullanılmaktadır. İşlem platformu olarak CME Globex elektronik işlem platformu kullanılmakta ve işlemler ürün bazında farklılık göstermekle beraber 24 saat esasına göre işlem görmektedir. Borsada gerçekleşen işlemlerin %90’ı Globex üzerinden gerçekleşmektedir.

Vadeli işlemler doğası gereği kaldıraçlı ürünlerdir. Vadeli piyasalarda işlem gören ürünlerin kaldıraç oranları borsa bazında değişkenlik göstermekle beraber isteğe göre değiştirilememektedir. Kaldıraç oranları, başlangıç ve sürdürme teminatları borsaların kendisi tarafından belirlenmekte ve yaşanan fiyat hareketleri sonrası aşağı veya yukarı yönlü revize edilmektedir. Örnek vermek gerekirse; CME’de işlem gören EURUSD paritesinde kaldıraç oranı 1:70’dır. Comex’de işlem gören altın vadeli ürününün kaldıraç oranı 1:24’dir. NYMEX’de işlem gören petrol vadeli ürününün kaldıraç oranı 1:22’dir. Aşağıda yer alan ürünler CME’de işlem görmekte olup QNB Finansinvest işlem platformu üzerinden sunulmaktadır.

Chicago emtia borsasında öne çıkan ürünler

BRLUSD Vadeli İşlemler (Brezilya Reali / Amerikan Doları)AUDUSD Vadeli İşlemler (Avustralya Doları / Amerikan Doları)GBPUSD Vadeli İşlemler (İngiliz Sterlini / Amerikan Doları)
Tereyağı Vadeli İşlemlerCADUSD Vadeli İşlemler (Kanada Doları / Amerikan Doları)Peynir Vadeli İşlemler
Süt Vadeli İşlemlerE-mini EURUSD Vadeli İşlemler (Euro / Amerikan Doları)EURAUD Vadeli İşlemler (Euro / Avustralya Doları)
EURCAD Vadeli İşlemler (Euro / Kanada Doları)EURUSD Vadeli İşlemler (Euro / Amerikan Doları)E-mini S&P Vadeli İşlemler
3 Aylık Eurodollar Vadeli İşlemlerCanlı Sığır Vadeli İşlemlerS&P Goldman Sachs Emtia Endeksi Vadeli İşlemler
Yağsız Domuz Vadeli İşlemlerJPYUSD Vadeli İşlemler (Japon Yeni / Amerikan Doları)E-micro EURUSD (Euro / Amerikan Doları)
MXNUSD (Meksika Pezosu / Amerikan Doları)Nikkei 225 Vadeli İşlemler NOKUSD Vadeli İşlemler (Norveç Kronu / Amerikan Doları)
E-mini Nasdaq Vadeli İşlemlerGBPJPY Vadeli İşlemler (İngiliz Sterlini / Japon Yeni)USDZAR Vadeli İşlemler (Güney Afrika Randı / Amerikan Doları)
EURCHF Vadeli İşlemler (Euro / İsviçre Frangı)RMBUSD Vadeli İşlemler (Çin Yuanı / Amerikan Doları)EURGBP Vadeli İşlemler (Euro / İngiliz Sterlini)
EURJPY Vadeli İşlemler (Euro / Japon Yeni)SEKUSD Vadeli İşlemler (İsveç Kronu / Amerikan Doları)CHFUSD Vadeli İşlemler (İsviçre Frangı / Amerikan Doları)


QNB Finansinvest bu işlemlere aracılık etmekte olup elektronik işlem platformu üzerinden yatırımcılara bu hizmeti sunmaktadır. QNB Finansinvest hesabınız yoksa hemen açtırmak için 0212 336 72 72 nolu telefondan bizlere ulaşabilir ya da aşağıdaki formlar aracılığıyla hesap açılış başvurusu yapabilirsiniz.


Back to Top